Pradžia / Garsas / Sound
 

Recenzija. KVADRATAS. Po 30-ties Metų Tylos (2018). Gniuždymui atsparus rokas

Lietuviško hardroko legenda iš Zarasų KVADRATAS, grojusi 1984-1992 metais ir išleidusi du pogrindinius albumus, atgimė. Šiemet pasirodęs albumas PO 30-TIES... yra tikra atgaiva hardroko gerbėjams: albumas kokybiškas, nostalgiškas, vertas kiekvieno sunkiojo roko gerbėjo dėmesio.

Mindaugas Peleckis
2018 m. Birželio 05 d., 09:14
Skaityta: 580 k.
Recenzija. KVADRATAS. Po 30-ties Metų Tylos (2018). Gniuždymui atsparus rokas

10 dainų albumas trunka net 54 minutes, išleistas dailiame digipake. Reikėtų pagirti ne tik jo viršelį, bet ir grupės logotipą (dailininkas Arvydas Gudas).

1     Iš Dangaus     5:00
2     Pririštas Žmogus     4:28
3     Sakalai     6:26
4     Pragaras     5:50
5     Bus Gerai     6:24
6     Atverk Duris     5:50
7     Pavasaris     4:44
8     Vaiduokliai     4:35
9     Tame Lange     5:33
10     Testamentas     5:22

SAULIUS PROČKYS - vokalas,boso gitara
ANDRIUS RUŠKULIS - vokalas,klavišiniai
KAROLIS PROČKYS - vedančioji gitara
VYTAUTAS STAUGA - boso gitara (6,9)
ARTŪRAS MIEŽIS - tekstai (1,7,10), LINAS ŪDRAS - tekstas (9), SAULIUS PROČKYS - tekstai (2,3,4,5,6,8)

Įrašyta S.P. įrašų studijoje.

Albumas išties puikus: tokios dainos kaip TESTAMENTAS, PRIRIŠTAS ŽMOGUS, baladės PAVASARIS, TAME LANGE ir SAKALAI rodo, kad grupė ne tik neprarado savo aktualumo, priešingai - lietuviškas hardrokas gyvas ir stiprus.

Panašu, kad pastaraisiais metais atgimsta ne viena seno gero lietuviško roko grupė: RAGANIAI, RAMYBĖS SKVERAS, taip pat ir KVADRATAS. Būtų smagu, jei atgimtų ir tokios grupės kaip FAKTAS, AD LIBITUM, NON STOP, galiausiai KATEDRA, ir gausybė kitų, kurios buvo pamirštos, tačiau muzikantai, ilgai brandinę savo dainas, mums pateikė staigmenų.

Už albumą galima rašyti tik aukščiausią balą - jis visiškai atitinka hardroko kanonus, tuo pačiu yra visiškai lietuviškas (nė vienos dainos ne lietuvių kalba), poetiškas, originalus, o prikimęs vokalisto balsas lengvai įsimenamas.

Šiek tiek apie grupės KVADRATAS istoriją ir pavadinimo kilmę.

Kaip pasakojo grupės įkūrėjas Vytautas Stauga-Kūgelis, pavadinimas KVADRATAS reiškia gniuždymui atsparią
figūrą, tai ir atspindi jų muzikos stilių. Zarasuose nuo jų viskas ir prasidejo. Buvo turbūt kokie 1984 m., kai Zarasuose pasirodė du energingi vyrukai Vytautas Stauga-Kūgelis ir Linas Ūdras-Šlemberis. Barzdoti ilgaplaukiai kažkur nuo Rokiškio ėmė burti apie save gerbėjus, neabejingus jų stiliui. Taip į Zarasus atkeliavo labai panašūs į pasaulyje gerai žinomus „Iron Maiden“, „Scorpions“, „Judas Priest“ ir daugelį kitų. Jie plito nenuvaldoma jėga nuo didžiųjų miestų iki provincijos miestelių, kaimo kultūros namų sėdami sunkiojo roko sėklą po visą mūsų šalį. Geriems jų ketinimams neatsilaikė net pats tuometinis kultūros ministras, palaiminęs aparatūros įsigijimą. Kaimo kultūros namuose grojantiems muzikantams tuo metu tai buvo kažkas tokio. Taip visai šalia Zarasų Štadvilių kultūros namų sienas ėmė drebint trys gitaristai L. Ūdras, G. Sinkevičius, V. Stauga, būgnininkas J. Vainiūnas, klavišininkas ir vokalistas A. Ruškulis ir vokalistas S. Pročkys. Jų populiarumas skriejo kaip žaibas, palaikančiųjų ratas bemat išsiplėtė, mažos salės nebesutalpindavo norinčių pašėlt kartu su „Kvadratu“, vyrukų energija pritraukdavo iš tolimiausių apylinkių atvykusius fanus, čia net diskotekos virto „Šnisko“ vakarais, kurie dabar būtų suprantami kaip šou vakarėliai su programa ir būtinai finale keletu gyvų „Kvadrato“ kūrinių. 1986 m. Kaune K. Lušo studijoje gimė albumas „Metalinė naktis“ ir prasidėjo gastrolės jau ne tik po kolūkių kultūros namų sales, bet ir į didžiuosius šalies miestus Kauną, Panevėžį, Mažeikius, Uteną ir kitus. Vedybos, gal besikeičianti politika išdarkė grupės narių gyvenimą, grupė, palikusi Zarasus, bandė sėkmingai isitvirtinti Kaune. Buvo įrašytosa kelios naujos dainos, buvo puikūs pasiekimai tuometiniuose roko festivaliuose, tačiau sėkme džiaugtasis neilgai.

Diskografija

Metalinė naktis (1986, įrašas nebuvo išleistas)
Sąžinė (1987, mėgėjiškai išleista kasetė)

Pakartot.lt nurodo 1986 metų albumą Kvadratas.

Komentarai
  • Linas Ūdras- Šlemberis
    2018 m. Birželio 13 d., 16:42
    Nostalgija.