Pradžia / Garsas / Sound
 

Fenomenalieji INFILTRATORS TRIO. Interviu su Dmitrijumi Golovanovu: "Mūsų tikslas įsiskverbti į klausytojo pasaulį"

Kaip pastebėjo Jūratė Kučinskaitė (mic.lt),"universalus ir techniškas, sparčiai progresuojantis jaunas pianistas Dmitrijus Golovanovas (g. 1983) groja įvairų repertuarą, nuo džiazo klasikos (su bigbendais) iki originalaus creative (su grupe "Riot"). Mokėsi Balio Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje, baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją (Artūro Anusausko klasę), dabar studijuoja Leipcige, Mendelssohno muzikos ir teatro konservatorijoje pas Richie Beirachą. Džiazo scenoje pianistas debiutavo 1995 m. su Balio Dvariono muzikos mokyklos ansambliu, vėliau pavadintu "Jazz Pictures". Su juo ne sykį pasirodė tarptautiniame festivalyje "Junior Jazz"; 2000 m. debiutavę "Vilnius Jazz" festivalyje, "Jazz Pictures" įėjo į šio renginio istoriją kaip jauniausia šio festivalio scenoje pasirodžiusi grupė. Šalia bendraamžių kolektyvų Dmitrijus Golovanovas groja ir su žinomais Lietuvos džiazo kūrėjais: Leonidu Šinkarenko, Eugenijumi Kanevičiumi, Valerijumi Ramoška, Arvydu Jofe, Vytauto Labučio projekte "Orkestretto" ir kt.; yra dalyvavęs keliuose tarptautiniuose projektuose. Pastaruosius porą metų stipriausi kūrybiniai ryšiai jį sieja su saksofonininku Janu Maksimovičiumi. Su įvairiais kolektyvais Dmitrijus Golovanovas pasirodė Lietuvos ir užsienio džiazo festivaliuose, tarp jų - Minsko džiazo festivalyje 2003 m. (projekte su broliais Briliais), "Pori Jazz" 2004 m. (su Jano Maksimovičiaus kvartetu). 2001 m. respublikiniame jaunųjų džiazo muzikantų konkurse Vilniuje Dmitrijus Golovanovas tapo nugalėtoju klavišinių instrumentų kategorijoje, 2002 m. kartu su grupe "Jazz Pictures" laimėjo 2 vietą jaunųjų džiazo grupių konkurse Vilniuje, 2006 m. laimėjo 3 vietą tarptautiniame pianistų konkurse "Jazz improvizacija" Vilniuje, 2007 m. nugalėjo konkurse "Vilnius Jazz Young Power" Vilniuje." /// Dabar D. Golovanovą galime sieti su dar dviem įdomiais kolektyvais - TREE STONES QUARTET ir INFILTRATORS TRIO. Pasikalbėjome su muzikantu (2017 06 13).

Mindaugas Peleckis
2017 m. Birželio 14 d., 22:23
Skaityta: 114 k.
Dalios Mikonytės nuotr.
Dalios Mikonytės nuotr.

Neseniai pastebėjau apie iki šiol bent man negirdėtą grupę (projektą?) Infiltrators Trio. Papasakokite, kada, kokiomis aplinkybėmis jis gimė, kas jame groja ir kokie pasiekimai šiai dienai?

Trio Infiltrators idėja ir pirmieji bandymai gimė gana seniai. Sunku net prisiminti metus, nes tai buvo mūsų bendradarbiavimo su Janu Maksimovičium labai organiškai ir nepastebimai vykęs posūkis. Mes pradėjome naudoti elektronikos elementus mūsų muzikoje grodami duetu, trio ar kvartetu su įvairiais muzikantais. Vėliau aš pradėjau sempluoti instrumentus, kas leido mūsų trio groti “kartu su elektronika”, bet neprogramuoti jos, būti laisviems ir kūrti muziką “čia ir dabar”. Mano manymu dabar “reaguojanti į mus” ir “kūrianti muziką kartu su mumis” elektronika yra vienas iš išskirtinių mūsų atliekamos muzikos bruožų.

Šiuo metu trio groja Jan Maksimovič – saksofonai ir elektronika, Dmitrij Golovanov – klavišiniai ir elektronika, Arkadij Gotesman – būgnai ir perkusija.

Šiai dienai esame pagroję Odesos ir Vinnytsia džiazo festivaliuose (Ukraina), Jazz Room saksofonų festivalyje (Latvija), Wilno w Gdansku festivalyje (Lenkijoje) bei koncertus Lietuvoje, padarėme projektą “Infiltrators+”, kurį dažniausiai grojame JazzCellar11 klube

Kur ketinate koncertuoti artimiausiu ir kiek tolimesniu metu?

Artimiausiu metu planuojame šieik tiek pakeisti vidines muzikavimo “žaidimo taisykles”, norime padaryti muzikos kurimo ir atlikimo procesus dar įdomesniais. Turime numatytus koncertus birželio pabaigoje Estijoje – Kuressaare ir Muhu festivaliuose kartu su trimitininku iš Nigerijos Etuk Ubong, vėliau – liepos mėnesį Jonavos džiazo festivalyej, rugpjūtį – Broma Jazz (Kėdainiai) ir Nida Jazz festivaliuose, o spalio mėnesį Vilnius Jazz festivalyje. Taip pat yra numatytos kelionės į Izraelį, Ukrainą, Estiją bei koncertai Lietuvoje su projektu “Infiltrators +” su sveičias iš užsienio.

Ar jau esate paviešinę savo įrašų?

Taip, kaip tik dabar rankose laikome šviežiai išleistą albumą. Labai džiaugiamės turėdami pirmąjį mūsų, kaip trio, albumą. Jis bus pristatomas Lietuvos publikai Vilnius Jazz festivalyje spalio vidury, po to jį taip pat bus galima surasti muzikos parduotuvėse arba internete.

Kaip konkrečiai apibūdintumėte Infiltrators Trio stilių?

Mūsų, kaip atlikėjų ir kūrėjų tikslas nėra įsprausti mūsų muzikos į stilių rėmus. Mes galėtųme sakyti, kad tai džiazo žanras, tačiau džiazas yra labai plati sąvoka, turinti daug krypčių ir mes tik klaidinsime skaitytoją ir mūsų klausytojus, uždėdami džiazo etikėtę.

Galime sakyti, kad tai improvizacinė muzika, nes jos pagrindas yra improvizacija, bet ir šis stilius turi daug veidų ir spalvų, į kuriuos mes nesame panašus. Mes grojame džiazo ir improvizacinės muzikos festivaliuose, nes didžioji mūsų profesinės veiklos dalis yra susijusi su džiazu, tačiau lygiai taip pat mes atliekame savo muziką literatūros festivaliuose ar teatre. Kai kurie tai vadina laisvuoju džiazu, tačiau mūsų muzikos estetika skiriasi nuo to, ką aš asmeniškai vadinčiau laisvuoju džiazu. Muzika – tai labai individualus ir “gyvas”, besikeičiantis fenomenas, todėl nesvarbu kokiam stiliui jį priskyria vieni ar kiti kritikai, žymiai svarbiau kaip ji rezonuoja su klausytoju.

Ką Jums reiškia Infiltrators Trio pavadinimas? Ar tai aliuzija į ką nors?

Žodis Infiltrators, išvertus iš anglų kalbos, reiškia “įsiskverbiantys”. Mūsų tikslas įsiskverbti į klausytojo pasaulį ar jo mintis, į jo sielą ar širdį, fantazijas ar svajones. Kur mes bepatektumėme, svarbu pasiekti klausytoją ir palikti jam teigiamą pėdsaką, pasėti dvasingumo, išminties ir nuoširdumo sėklas. Mes tikime, kad muzika, kaip meno rūšis, gali keisti žmonių gyvenimus, ypač tais atvejais, kai klausytojas įsileidžia ją į savo vidų.

Kokia muzika labiausiai įkvepia Jus?

Išmintinga, dvasinga, kokybiškai ir profesionaliai atlikta. Ta, kuri rezonuoja su mūsų (mano) vidiniu pasauliu.

Papasakokite apie savo ir kolegų iš Infiltrators Trio kitus projektus, kur esate grojęs, ką išleidęs, ką planuojate?

Su Janu Maksimovičiumi ir Arkadiju Gotesmanu bendraujame scenoje ir gyvenime jau labai seniai, daugiau nei 10 metų. Esame groję ko gero visuose Lietuvos džiazo festivaliuose bei nuolat atliekame savo muziką užsienyje. Kiekvienas iš mūsų turi labai didelę scenos ir bendradarbiavimo patirtį ir, manau, būtų beprasmiška vardinti visus projektus kuriame mes kartu ar atskirai dalyvavome, tai būtų labai ilgas sąrašas. Mūsų muzika skamba net tik koncertuose, bet ir literatūros forumuose bei teatruose. Trio Infiltrators sudėtimi bendradarbiavome su skirtingais atlikėjais iš skirtingų Europos – Byron Wallen, Mark Tokar, Deniss Pashkevich, Radek Nowicki ir kt.  Kiekvienas iš mūsų yra išleidęs autorinių albumų, dalyvavęs skirtingų albumų įrašyme, tačiau kaip trio – albumas “Infiltrators” yra pirmas mūsų užfiksuotas darbas.

Vidmanto Samuolio nuotr.

Artimiausiu metu planuojame tęsti mūsų projektą “Infiltrators +”, kuris mums yra labai įdomus ir įkvėpiantis. Panašu, kad ir mūsų auditorijai įdomu išgirsti naujus atlikėjus Lietuvos scenoje bei stebėti, kaip keičiasi mūsų muzika, priklausomai nuo naujos intervencijos. Artimiausias šio projekto koncertas numatytas rudenį JazzCellar11 klube su Estijos saksofonistu Villu Veski. Tikslesnę datą paskelbsime rudens pradžioje savo facebook paskyroje

Ar klausotės metalo ir pankroko?

Ne.

.John Zorn ar David Bruebeck?

“It depends”.

Komentarai