Pradžia / Didysis Žaidimas
 

KALBŲ ZONA. Didybės manija 3, arba Pneuma (tik šiek tiek filosofijos)

Galbūt verta priminti, kad didybės manija (megalomanija) yra psichinis sutrikimas, kurį patiria pusė šizofrenikų. Betmenas - akivaizdus šizofreniko su didybės manijos požymiais pavyzdys (arba Supermenas ir kiti, jų ten Holivude, ir ne tik jame, daug). Ar žinote, kad Napoleonas dabar - tai pirmiausia konjakas, tortas ir beveik pusė psichikos ligonių? O ar žinote, kad 10 proc. sveikų psichiškai žmonių patiria nedidelius didybės manijos priepuolius, tačiau tai nėra didybės manija, tiesiog mintys, kuriose jie susireikšmina. Ne?! Tuomet, mielas skaitytojai, skaitykite toliau, nes juk to ir atėjote. Nu ir biškį filosofijos čia bus. Tai neišsigąskit.

Algimantas Lyva ir Mindaugas Peleckis
2017 m. Sausio 26 d., 14:21
Skaityta: 31 k.
KALBŲ ZONA. Didybės manija 3, arba Pneuma (tik šiek tiek filosofijos)

Labai galingas Galigantas siuto, kad Guru Guru, nepaisant nepripažinimo, nepasiduoda, dirba iš širdies, iš visų jėgų, netausodamas savęs, todėl, matyt, graužiamas juodo pavydo, pradėjo rašytoją įžeidinėti.

Nestaiga į kabinetą įėjo sekretorė ir atnešė lėtą padėklą su bepiene kava. Referentas susigėdo:

- Atleiskite, jei Jus įskaudinau... Aš pasitraukiu... Man baisus Jūsų pyktis...

- Manęs niekas neskaudina, o pykčio irgi niekam nejaučiu, painiojat su kažkuo...

Guru Guru atsisakė kavos (nes bepienės nemėgo) ir darsyk pasiteiravo apie naujo filmo finansavimą. Galigantas mostelėjo taurelę konjako ir tradiciškai nukreipė kalbą į šalį:

Ką gi, Guru Guru mandagiai atsisveikino. Šis pokalbis, kaip ir visi kiti, buvo tuščias ir bevertis, tarsi įkalintas... O gatvė buvo laisva, žmonės ėjo nesurakinti grandinėmis, nesupančioti, ne areštuoti. Šliuožė niekšai troleibusai ir autobusai, dirbo buržujų kavinės. Ir štai už lango Guru Guru pastebėjo arbatą geriantį Dravenį.

- Draveni, pasakyki atvirai: sergi didybės manija?

- Deja, - nesusigėdo Dravenis, - iš čia visos mano bėdos, sugriautas gyvenimas...

- Aš?

- Tu pneumatikas...

- Koks tai žmogus?

- Toks žmogus viską daro iš širdies, iš pneumos, "gyvenimo kvėpavimo". Kaip stoikai. Primena ir budizmą bei kitus prieš 2200-2500 metų atsiradusius mokymus...

- Draveni, kažkodėl tu teisus, turbūt skaitei vikipediją. Stoikai tikrai mokė, kad viskas priklauso nuo dviejų dalykų: pasyvios ir inertiškos materijos ir logose, aktyvios, organizuotos, dieviškos jėgos. Pneuma - ir gyvūnuose, ne tik žmonėse, tai artimiausia medžiaga logosui, "konstruktyvioji ugnis" (pur technikon). Būtent pneuma judina kosmosą cikliniu ritmu. Kai ciklas pasibaigia, įvyksta ekpyrosis (gaisras), kosmosas tampa gryna pneuma, iš kurios vėl atsikuria.

- Man ir stoikams kosmosas - vieninga būtis, pagrindinė erdvė, sferiškas kontinuumas, veikiantis pagal pneumos kauzalumo dėsnius, kurį stebi mano amžina, nekintanti Sąmonė, - pridūrė Dravenis.

- Nesikeik, jebitute, - pagaliau supyko Guru Guru.

Vilnius, 2017 m.  

Cyro Baptista, Shanir Ezra Blumenkranz, Tim Keiper, Brian Marsella, Kenny Wollesen. Mount Analogue Drawing inspiration from the life and work of the towering spiritual figure Georges Ivanovitch Gurdjieff, Mount Analogue is one of Zorn s greatest creations. Taking the form of a mystical journey, the music jumps from one world to another weaving a rich tapestry that blends world music, jazz, Contemporary classical and more. Featuring Cyro Baptista s fabulous quartet Banquet of the Spirits augmented by the brilliant Kenny Wollesen on vibes, this is the latest volume in Zorn s mystic series, and a major new extended composition. Described as aural cinema, even after thirty years Zorn s file card pieces have never been equalled. A masterwork!

Komentarai