Pradžia / Knygos
 

Ir gyvenimo liga, ir vaistas: STULBINANČIOS MINTYS

Bruce Lee, STULBINANČIOS MINTYS, Kaunas, Obuolys, vertimas - And­rius Puksas, 2009

Mindaugas Peleckis
2010 m. Vasario 01 d., 18:53
Skaityta: 986 k.
Ir gyvenimo liga, ir vaistas: STULBINANČIOS MINTYS

Bruce’as Lee (Li Žen Fan, 1940–1973) labiausiai žinomas iš filmų „Didysis bosas“ (1971), „Įniršę kumščiai“ (1972), „Drakono kelias“ (1972). Labiau pažengusiesiems – kaip didysis kungfu meistras ir savito kovos meno džit kun do („sulaikančio kumščio kelias“) išradėjas. Dabar matome, kad vos 32 metus gyvenęs Bruce’as Lee buvo ganėtinai gilus filosofas, kurio „tiesiog mušeika“ pavadinti negalėtume.

Bruce’o Lee filosofijos pagrindas – „dvasios išsilaisvinimas per didesnį savęs pažinimą“ (lygindami galėtume jį pavadinti ir gnostiku).

Bruce’as Lee primena dzenbudizmo mokytojus, kaip ir jie, jis kalbėjo koanais, pvz., mėgo pasakoti istoriją apie tuščią arbatos puodelį: žmogus esąs tarsi nuomonių perpildytas arbatos puodelis; norint eiti tiesos link, reikia jų atsikratyti, „išpilti savąjį puodelį“.

Tarp Bruce’o Lee mokinių – ir garsios pavardės (Chuckas Norris, Kareemas Abdul-Jabbaras, Romanas Polanskis; netiesiogiai – Viktoras Cojus), ir daugybė nežinomų žmonių, suvokusių, kad jis negrįžtamai pakeitė jų gyvenimus. Nors Bruce’as Lee rūpinosi savo kūnu (kasdien sportavo, kilnojo svarmenis, apie jo sugebėjimus sklinda legendos), jo bibliotekoje buvo apie 2500 įvairiausių knygų, jis domėjosi daugybe dalykų.

Aforizmai, spausdinami šioje knygoje, primena Laozi, daosistų, budistų, sufijų, įvairių kitų religijų mistikų mintis, tačiau jokiu būdu nėra plagiatas: jos – patirtos, išgyventos. „Gyvenimo prasmė yra pats gyvenimo procesas, nereikia jos konceptualizuoti ar sprausti į siaurus sistemų rėmus“ (p. 24). Taigi tiesiog eikime savo keliu. „Esmė – laisvas dvasios judėjimas. Pirminė esencija“ (p. 25). „Gyvenimas kaip vienis – tai tiesa, kurią galima suprasti tik paneigus klaidingus tvirtinimus apie individualybę, kurios likimas gali būti atskirtas nuo VISŲ“ (p. 27).

Bruce’as Lee, suvokdamas, kad pasaulyje – daug blogio, smurto, agresijos –­ ir turėdamas nemažai galios tai pakeisti, mąstė panašiai, kaip Mahatma Gandhi: jis siūlė neprievartos kelią. „Mielas drauge, kurk planus ir juos įgyvendink, gyvenimas per trumpas, kad kauptum negatyvią energiją“ (p. 27). „Filosofija iš esmės yra liga, kurią ji pati pretenduoja gydyti. Išmintingas asmuo nesivadovauja išmintimi, o gyvena – tai yra jo išmintis“ (p. 144).

Kaip sakoma angliškai, ši knyga yra a must (būtina turėti).

Komentarai
  • M.
    2019 m. Spalio 11 d., 17:33
    Dainiau, radau tik čia, pabandykit http://www.mainyk.lt/daiktas/bruce-lee-stulbinancios-mintys/542396.
  • Dainius
    2019 m. Spalio 11 d., 16:18
    Kur nusipirkt sita knyga?