Pradžia / Knygos
 

Sacrum vs. profanum: LAVINKIME ATMINTĮ. ATRASKIME DAR NEPAŽINTAS ATMINTIES GALIAS IR NAUDOKIMĖS JOMIS

Dominic O’Brien, LAVINKIME ATMINTĮ. ATRASKIME DAR NEPAŽINTAS ATMINTIES GALIAS IR NAUDOKIMĖS JOMIS, Vilnius, Kronta, vertimas - Egidijus Laurinavičius, 2009

Mindaugas Peleckis
2010 m. Sausio 22 d., 16:42
Skaityta: 1073 k.
Sacrum vs. profanum: LAVINKIME ATMINTĮ. ATRASKIME DAR NEPAŽINTAS ATMINTIES GALIAS IR NAUDOKIMĖS JOMIS

D. O’Brienas (g. 1957) – britų mnemonikas (kalbant antikinės civilizacijos kalba), hafizas arba hamilas (kalbant islamo civilizacijos kalba). Musulmoniškajame pasaulyje hafizai mintinai moka Koraną (jį sudaro 6236 eilutės – ajatai, arba apie 80 000 žodžių) ir yra labai gerbiami.

Mnemonikai (fenomenalios atminties žmogus) Vakaruose dažniausiai įsimena ne Šventraštį, o ilgus duomenų srautus, skaičius, nepažįstamus vardus ir kitus nelabai svarbius dalykus. Tiesa, šiuolaikinėje mitologijoje mnemonikai turi nemažą reikšmę, remiantis jų istorijomis kuriami filmai (bene žymiausias – 1988 m. „Lietaus žmogus“, kuriame Dustinas Hoffmanas įkūnija autistą ir mnemoniką Kimą Peeką; įsimintinas ir 1995 m. fantastinis filmas „Džonis Mnemonikas“ su Keanu Reevesu).

D. O’Brienas – tikrai gyvas žmogus, aštuoniskart pasaulio atminties čempionatų nugalėtojas. Nugalėjęs kitus protuolius, jis dar 1994 m. tapo Metų protu, vėliau – Atsiminimo didmeistriu. Guinnesso rekordininkas – pvz., per 30 minučių jis įsiminė 2385 atsitiktinai parinktų dvejetainės skaičiavimo sistemos skaitmenų. Yra pergudravęs kazino lošėjus, kol jį iš lošimo namų išgrūdo. Dabar D. O’Brienas dalijasi savo patirtimi ir atminties lavinimo technikomis su mumis.

Neprisimenu, kuriame knygos puslapyje jis aiškina, jog atmintis – tai talentingumo ženklas, paslaptingas dvasios fenomenas. Dailiai iliustruotoje knygoje Atsiminimo didmeistris moko mus prisiminti kuo ilgesnes skaičių sekas, aiškina apie asociacijų meną, muzikos įtaką atminčiai ir dar daug praktinių dalykų, kurie padės mums pastatyti atminties rūmus. Vėliau ima kliedėti apie „atminties buteliukus“ (neva kvapių žvakių ir eterinių aliejų naudojimas gali pagerinti atmintį), atminties masažą (man jo aprašymas labai priminė erotinį), vaikystės atminties žemėlapį.

Gera atmintis – neblogas dalykas. Nors neretai turbūt daugelis pagalvojame: nafik tie prisiminimai, jau geriau neatsiminčiau (būna ir priešingai). O Šerlokas Holmsas yra sakęs, kad į savo atmintį deda tik pačius svarbiausius jam dalykus, antraip ji virstų šiukšlynu. Pridursiu nuo savęs: atmintis be sakralumo dimensijos gali tapti pavojingu sąvartynu.

Komentarai