Gegužės 17 d. Aukštadvario bibliotekoje atsidarė spalvinga sodriatonė talentingos ir energingos, veiklios tapytojos, dailės pedagogės, taip pat ir poetės Nijolės Mečkovskajos tapybos darbų paroda. Nijolė Mečkovskaja jau ne vienerius metus yra Trakų meno mokyklos Aukštadvario skyriaus dailės mokytoja metodininkė. Ji puiki pedagogė, aktyvi parodų, konkursų (moksleivių ir savo) rengėja bei dalyvė. Dailininkė yra ir tapytojų grupės MĖLYNAS MENAS narė. Per parodos atidarymą dalyvavo ir šios menininkų grupės įkūrėjas ir spiritus movens tapytojas Gitas Markutis.
2024 m. balandžio mėnesį Nijolė Mečkovskaja Birštone, Suvalkijos-Dzūkijos saugomų teritorijų direkcijos Nemuno kilpų regioninio parko lankytojų centre (Tylioji g. 1, Birštonas) surengė Trakų meno mokyklos Aukštadvario skyriaus moksleivių kūrybos parodą „Senovės lietuvių dievai ir deivės“. Parodoje buvo eksponuojami 2022 /2023 m. mokinių tapybos, kompozicijos, grafinio piešimo ir skulptūros baigiamieji darbai (baigiamosios 7 klasės). Parodos atidarymo metu mokytoja Nijolė Mečkovskaja supažindino su eksponuojamais kūriniais mitologijos tematika, papasakojo apie savitą ir įkvepiantį kūrybos procesą ir apie tai, su kokiu susidomėjimu moksleiviai kūrė lietuvių deivių ir dievų paveikslus. Buvo įdomu matyti skirtingus kiekvieno moksleivio darbus pagal technikas (tapybos, grafinio piešimo, kompozicijos ir skulptūros/keramikos). Pasirodo, kad atlikimo technika labai lemia ir pačią kūrinių stilistiką, jog kitą kartą labai sunku atpažinti, kurio konkrečiai mokinio vienas ar kitas tapybos ar grafikos darbas. Paroda buvo itin unikali ir tuo, kad joje eksponuojamos skulptūros, tiksliau – keramikos, darbai, vaizduojantys kaukučius.
Parodoje Aukštadvario bibliotekoje eksponuojama per dešimt Nijolės paveikslų. Daugiausia – subtilūs gamtos motyvai, gamtos etiudai, subtilūs peizažai. Nors tapytoja ir lieka ištikima realistiškiems gamtos motyvams, bet jos paveikslai tarsi tą gamtą savitai transcenduoja, peržengia, paverčia vidinių būsenų refleksijomis.
Parodoje Aukštadvaryje daugiausia dominuoja paveikslai, atlikti aliejine tapyba, taip pat ir akrilu. Vienas iš įsimintinesnių – didelio formato paveikslas ,,Tiltas" (110×90 cm). Galbūt tai paveikslas iš plenero, vaizduojamas saulėlydis, kiek dramatiškas (tą išduoda tamsiai mėlyna ir tamsiai raudona spalvos ir jų pustoniai) prie jūros.
Vienas iš įspūdingiausių koloristine prasme Nijolės Mečkovskajos paveikslas „Žemė“ (drobė, akrilas. 70×100 cm. 2024 m). Tiesiog akis burte užburia mistiški tamsiai melsvi ir violetiniai potėpiai, vaizduojantys dangų, atmosferą, kartu žalsva ir gelsva lapų dinamika. Šios spalvos ir šie potėpiai harmoningai suskamba paveikslo visumoje. Čia ir muzika, ir poezija...
Parodoje eksponuojamas ir nuotaikingas Nijolės paveikslas „Ką“, kuriame vaizduojama žaismingai nusiteikusi varna (,,Ką?!" Drobė, akrilas. 50×50cm. 2024 m.).
Ypatingu subtilumu išsiskiria pasteliška Nijolės Mečkovskajos drobė „Vasara“ (70×90 cm. Akrilas, drobė). Paveiksle į vieną darnią visumą subtiliai susilieja kopų gelsvumas ir melsvi jūros bei augalų tonai.
Džiugu, kad tapytoja nebijo, nevengia kūrybinių eksperimentų, taip pat ir sodresnių spalvų bei didesnių formatų. Nijolės Mečkovskajos paroda Aukštadvario bibliotekoje veiks iki birželio 28 dienos.