Pradžia / Garsas / Sound
 

Recenzija. TRINTUKAS P(R)IEŠ TIKROVĘ. Už sienos, sienoje, siena

Yra albumų, kurių pasirodymas yra didžiulė šventė melomanams. Šiemet tokių buvo jau ne vienas (grupių ŽALVARINIS, MANNAZ ir daugybė kitų, kurie bus apžvelgti atskirai). Šįkart apie - Šiaulių fenomeną TRINTUKAS PRIEŠ TIKROVĘ.

Mindaugas Peleckis
2018 m. Kovo 07 d., 15:58
Skaityta: 157 k.
Grupės asmeninio archyvo nuotraukos.
Grupės asmeninio archyvo nuotraukos.

Bruno K. Öijer „Mano trintukas prieš jūsų Tikrovę”

Prieš kalbėdamas apie albumo muziką ir sukūrimo istoriją, norėčiau pirmiausia pagirti stulbinantį dailininkės Editos Sūdžiūtės darbą: jos sukurtas dizainas - išties puikus. Apie jį plačiau pati autorė:

Vieną vakarą nutiko du netikėti dalykai:

1. Paskambino aktorė, kurios talentu visada tyliai žavėjausi.
2. Paklausė, ar nesukurčiau viršelio kompaktui, kurį ketina išleisti jų grupė.

Nepasakė, kaip viskas turėtų atrodyti, tik atsiuntė kūrinius, kuriuos išklausiusi turėjau pati nuspręsti, koks galėtų būti viršelis. Klausydama svarsčiau, kas vienija tai, ką girdžiu, ir kaip taikliai tai išversti į vizualinę kalbą. Grupė ir kompaktas turi tą patį pavadinimą: „Trintukas prieš tikrovę“.

O atsakiusi sau, koks bendras turinio vardiklis, nesugalvojau nieko geresnio už s i e n o s įvaizdį. Nes būtent ji ir yra toji struktūra, kuri atskiria išorę nuo vidaus arba vieno žmogaus tikrovę nuo kito žmogaus tikrovės. Pasirinkau vieną iš daugelio sienos rūšių – tą, kurioje mes kartais save patvirtiname ir paliekame egzistencijos ženklus, užrašydami gyvenimo „formules“. Taigi, viršelyje panaudojau autentišką, žmonių išraižytą sieną, kurią perkėliau ant popieriaus grafitu. Juk ir trintukas trina būtent grafitą ir nieko daugiau. O viskas, apie ką yra tekstai, garsiai ir savitai nešami grupės, „piešiančios trintuku“, skverbiasi į mūsų tikrovę.
Ir jie tai daro tikrai gerai! Tuo įsitikinsite kovo 9 d. 18 val. albumo pristatyme Šiaulių filharmonijos salėje.

Grupės nariai - taip pat aukščiausio lygio muzikantai:

Monika Šaltytė, Gintaras Dzidolikas, Tadas Žukauskas, Gintautas Gascevičius, Edita Sūdžiūtė. Daugelis, kas domisi menu, tikrai žinos, kas jie tokie.

Albumo pristatymas - kovo 9 dieną Šiaulių "Polifonijos" koncertų salėje.

Bilietus pirkite čia: https://goo.gl/njhN2d Ir "Polifonijos" kasoje.

Projektas dalinai remiamas Šiauliu m. savivaldybės.

Albumą išleido firma RIMTI VEIDAI. Albumo prodiuseris - "Trintukas prieš tikrovę", garso suvedimas - G. Dzidoliko ir T. Žukausko. Įrašyta Valstybinio Šiaulių dramos teatro įrašų studijoje. Įrašė P. Trijonis ir G. Dzidolikas. 

Įdomus dailininkės sprendimas - raidės PIEŠ viršelyje yra raudonos spalvos, taigi galime skaityti pavadinimą ir zeniškai - TRINTUKAS PIEŠ TIKROVĘ.

Albumas kurtas beveik dvejus metus.

Kaip pasakoja pati grupė, ji susibūrė dėl to, kad, kaip patys linksmai sako, žinojo bent keletą burtų. O ir visos asmenybės joje – tiesiog užburiančios, buria kas kuo išmano: Gintaras Dzidolikas buria klavišinių skleidžiamu garsu, Tadas Žukauskas – kurdamas plačios amplitudės spalvų atmosferą, Gintas Gascevičius – šamaniškais būgnų garsais o Monika Šaltytė – užkalbėjimais. „Kad burtai veikia, netikėta buvo net mums patiems“, – sako „Trintukas prieš tikrovę“.

Albume – 16 kūrinių, 16 modernių muzikinių variacijų, kuriose tarpusavyje susipina garsas, vaizdas ir taip kolektyvo mėgstama poezija. O ir dainos kurtos pagal žymių poetų eiles (G. Grajausko, S. Parulskio, A. Šlepiko, E. Ališankos, M. Nastaravičiaus, J. Ivanauskaitės, R. Kmitos, V. Pilipauskaitės-Butkienės). Albumo trukmė - 45 minutės.

Albumas - tai eksperimentinės muzikos, teatro (tai žada muzikantai savo koncertuose), poezijos ir filosofijos sintezė.

G.Gascevičius juokiasi – neva jei kartais su kai kuriais projektais būna taip, kad praėjus kuriam laikui kūrėjai tampa patys sau reiklūs ir svarsto, ką savu laiku galėjo padaryti geriau, „Trintuko prieš tikrovę“ albumas jiems kiek beklausytų, patinka vis labiau ir labiau.
„Viskas sėkmingai pavyko. Gal dėl pačios komandos – visi mes labai skirtingi, bet jaučiame labai stiprią tarpusavio chemiją. Tai, ką darome – tikra, tai patinka mums patiems“, – kalbėjo G.Gascevičius.

Tarp ryškesnių naujo albumo kūrinių – jau gerbėjų spėtas pamilti, emigracijos temą savitai analizuojantis „Radviliškio bliuzas“, o taip pat – netikėtas free džiazo kūrinys pavadinimu „Buhalteris Santa Lucia skaičiuoja ir atsiskaito“. Šių kūrinių tekstų autorius - G. Grajauskas.

Tiek šie, tiek kiti kūriniai skambės ir albumo pristatymo renginyje, kurį patys „Trintuko prieš tikrovę“ nariai vadina dvigubu – tai ne tik koncertu, bet ir edukacija. Valandos trukmės pasirodyme menininkai žada žaisti žodžiais, išjungti vidinį kritiką ir įjungti vidinį dalyvį, mokys valdyti sceninį jaudulį ir mėgins interpretuoti mėgstamą poeziją.

„Trumpiau tariant, mokysime burtažodžių“, – šmaikščiai intriguoja grupės nariai.

Visus atvykti jie ragina dar likus porai valandų iki renginio pradžios – tuomet renginį vesianti M.Šaltytė susirinkusiems žada ypatingą programą – dalindamasi savo patirtimi ji mokys skaityti eiles. O renginio pabaigoje visi drauge su muzikuojančiais galės pademonstruoti savo meną.

„Mums patinka netradicinis formatas. O tuo pačiu – interaktyvumas, siekiame įtraukti klausytojus, žiūrovus“, – sakė G.Gascevičius.
Pasak jo, „Trintukas prieš tikrovę“ koncerte nesiekia išsiskirti įspūdinga trijų aukštų scena, pribloškiančiu garsu ar dar nematytais šviesų efektais. Tai bus jautrus, subtilus pasirodymas, kuriame menininkams svarbiausia – tikrumas, emocija čia ir dabar.
Artimiausias grupės albumo pristatymą bus galima išvysti Šiauliuose, vėliau kolektyvas planuoja aplankyti ir Vilniaus bei Kauno publiką.

Tai nėra lengvoji muzika, ji skirta tiems, kurie nori įsigilinti ir į muzikos, ir į poezijos erdves.

Už muzikos originalumą, dizainą ir viską kitką - aukščiausias balas.

Nuotraukų autoriai - Vilmantas Dambrauskas ir Paulius Trijonis

Naudingos nuorodos:

https://www.facebook.com/trintukas.pries.tikrove

http://www.radikaliai.lt/garsas-sound/3804-za-periferiniu-zvilgsniu

http://www.radikaliai.lt/garsas-sound/3429-trintukas-pries-tikrove-pristato-vaizdo-klipa-radviliskio-bliuzas

Komentarai