Pradžia / Radikaliai
 

Egipte paskelbta nepaprastoji padėtis

Egipto prezidentas Mohamedas Morsis šalies Port Saido, Sueco ir Ismailijos miestuose paskelbė nepaprastąją padėtį po to, kai juose kilo mirtimi pasibaigusios riaušės. Sausio 27-ąją per televiziją kalbėdamas M. Morsis pareiškė, kad nepaprastoji padėtis galios 30 dienų.

Mindaugas Peleckis
2013 m. Sausio 28 d., 14:53
Skaityta: 83 k.
Protestas Egipto Port Saido uoste sausio 26-ąją
Protestas Egipto Port Saido uoste sausio 26-ąją

Tai reiškia, kad komendanto valanda minėtuose miestuose veiks nuo 21 iki 6 val. ryto.

Egipto „faraonas“, kaip jį pravardžiuoja protestuotojai, sakė esąs pasirengęs – jei to reikėsią – imtis ir dar griežtesnių priemonių, kad susidorotų su šalies saugumo problemomis.

Šių priemonių imtasi po, kai sausio 27-ąją Port Saide įvykdytos mirties bausmės 21 futbolo sirgaliui, sukėlusiam riaušes 2012-aisiais vykusiose futbolo varžybose, kurių metu buvo nužudyti 74 žmonės, dar 1000 sužeista. Po egzekucijos kilo neramumai, kurių metu žuvo 7 žmonės, daugiau kaip 460 sužeistas. Sukilėliai apšaudė policininkus trijose policijos nuovadose ir prie Port Saido kalėjimo.

Port Saidas, sausio 27-oji

Pasak M. Morsio, „jei privalėsiu, padarysiu dar daugiau Egipto labui, nes tai – mano pareiga“.

Po M. Morsio pareiško per televiziją Ismailijoje keli šimtai žmonių išėjo į gatves, kur juos pasitiko policijos pajėgos.

Protestas prie kalėjimo Suece sausio 25-ąją

Sausio 28-ąją Egipto prezidentas pakvietė opozicijos lyderius iš visos šalies atvykti į derybas. Jose jau sutiko dalyvauti pagrindinė opozicijos koalicija – Nacionalinis išlaisvinimo frontas.

Sausio 25-ąją per susišaudymus su policija žuvo 9 protestuotojai. Tądien sukako dvejos metinės nuo revoliucijos, kai buvo nuverstas buvęs diktatorius Hosnis Mubarakas.

Tūkstančiai egiptiečių surengė demonstracijas Kaire, Aleksandrijoje, Suece, Port Saide ir daugelyje kitų miestų. Jie reikalavo M. Morsį nedelsiant vykdyti savo rinkimų pažadus. M. Morsis Egipto prezidento pareigas eina nuo 2012-ųjų birželio.

Egipto revoliucija prieš proizraelietišką režimą prasidėjo 2011 metų sausio 25 d. 30 metų trukusi H. Mubarako diktatūra buvo nuversta 2011 metų vasario 11-ąją.

Egipto "faraonas" kelia vis didesnį žmonių pasipiktinimą

Politologų teigimu, M. Morsis seka H. Mubarako pėdomis – ankstesnis diktatorius lygiai taip pat ne kartą įvedinėjo nepaprastąsias padėtis, komendanto valandas, žudė civilius. Kodėl pasirinktas 30 dienų laikotarpis? Būtent 30 dienų buvo „karščiausios“ prieš dvejus metus, kai liaudis vertė H. Mubaraką iš posto. Tada vyko žiaurios civilių žudynės, pavadintos Kupranugarių mūšio diena, Atsistatydinimo diena, Neapykantos diena ir kt.

Manoma, kad M. Morsis bijo H. Mubarako likimo, tačiau turi nemažą palaikymą iš ekstremistiškai nusiteikusių grupuočių, be to, kaip buvęs slaptųjų JAV tarnybų bendradarbis šioje šalye, kur dirbo su pažangiomis technologijomis susijusį darbą, jis bent kol kas turi užsitikrinęs JAV paramą. 

www.ekspertai.eu/egipte-paskelbta-nepaprastoji-padetis

Komentarai