Pradžia / Knygos
 

Gruziniškai lietuviška: SOS: PASALA ŠEŠĖLIUI. SPECIALIŲJŲ OPERACIJŲ SKYRIAUS KRONIKA

Zurabas Džavachišvilis, SOS: PASALA ŠEŠĖLIUI. SPECIALIŲJŲ OPERACIJŲ SKYRIAUS KRONIKA, Vilnius, Alma littera, 2009

Mindaugas Peleckis
2010 m. Sausio 18 d., 07:51
Skaityta: 622 k.
Gruziniškai lietuviška: SOS: PASALA ŠEŠĖLIUI. SPECIALIŲJŲ OPERACIJŲ SKYRIAUS KRONIKA

Zurabas Džavachišvilis (g. 1960) – gruzinas, daug metų dirbantis ir gyvenantis Lietuvoje (šiuo metu jis yra Policijos departamento štabo viešųjų ryšių komisaras), kadaise garsėjęs kriminaliniais reportažais, sukūręs scenarijų serialui „Lietuviškas tranzitas“ (2002), dokumentiniam filmui apie Lietuvos policiją, yra vertęs gruzinų prozos ir poezijos, parašęs įvairių knygų apie angelus sargus bei keletą detektyvinių romanų. Ypač įdomi serija „Specialiųjų operacijų skyriaus kronika“ (šis romanas – jau trečiasis po „Garbės reikalo“ ir „Medžioklės sezono“, 2007, 2008).

Z. Džavachišvilio dėka turime šaunų komisarą Rolandą Raubą. Šįsyk jis išaiškina pasikėsinimą į politiką, kurį rengia „kurmių“ gaujos vadeiva, o kileris užsakomas iš Ispanijos. Narpliojant šį nusikaltimą bei kelias kitas žmogžudystes, paaiškėja, kad Lietuvoje veikia paslaptingas nusikaltėlis Šešėlis (Evaldas Bitautas).

36 skyriai, 265 puslapiai įtempto teksto. Autorius puikiai žino kriminaliniame pasaulyje (ir policijoje) vartojamus žodžius, kurie kai kuriuose lietuviškuose serialuose pateikiami ne visai tiksliai, kartais gana juokingai. Čia viskas mirtinai rimta, nors ir su humoru, bet beveik dokumentika. Kai kur – tikra dokumentika („smauglių“ arba „udavų“ gauja, komisaras Anto­nis Mikulskis ir kt.). Smagu, kad į Lietuvą galime pažvelgti ją pažįstančio mums draugiško svetimtaučio akimis. Knyga baigta rašyti 2008 m. Zugdidyje, Gruzijos ir Abchazijos pasienyje, kuriame pernai vyko įnirtingi mūšiai. Šioje vietoje galime pajusti subtilią politinę knygos potekstę.

Smagu, kad yra ne tik Lietuvoje mėgstami rusų serialai „Opera“ („Mentai“), „Uboinaja sila“ („Žudančioji jėga“), „Liteiny“, – turime ir savo profesionalų kriminalinių, detektyvinių romanų rašytoją.

Komentarai