Pradžia / Knygos
 

Ar asilė gali pamatyti angelą?: Asilė, pamačiusi angelą. Romanas

Nick Cave, Asilė, pamačiusi angelą. Romanas, Vilnius, Tyto alba, vertimas - Gabrielė Gailiūtė, 2007

Mindaugas Peleckis
2010 m. Sausio 21 d., 20:03
Skaityta: 591 k.
Ar asilė gali pamatyti angelą?: Asilė, pamačiusi angelą. Romanas

Nickas Cave’as (jei būti visai sąžiningiems – Nicholas Edwardas Cave’as) – vienas žymiausių pasaulio dainininkų (ypač išpopuliarėjo su daina „Where the wild roses grow“, kurią įrašė su diva Kylie Minogue; tiesa, roko žinovai N. Cave'o talentą žino dar nuo 1977-ųjų), kurio talentas atsiskleidė ir literatūroje. 1989 metais žymusis australas išleido pirmąjį savo romaną „Asilė, pamačiusi angelą“ („And the ass saw the angel“; antrasis - "The Death of Bunny Munro", 2009). Pavadinimas – dviprasmis, kaip ir pats romanas. Lietuvoje jis pasirodė vertėjos Gabrielės Gailiūtės dėka.

Šį itin talentingo, įvairiapusio menininko kūrinį užsienio kritikai sulygino net su Williamu Faulkneriu ir Flannery’iu O’Connoru.

Romane pasakojama Jukrido Jukrou (Euchrid Eucrow) istorija – „keiviškai“ keista, pilna absurdiško juoko, tuo pačiu ji ir religinga. Galbūt tam įtakos turi tai, kad Nickas prieš keliolika metų atsisakė alkoholio ir narkotikų, nors yra teigęs, kad tai – esminis jo įkvėpimo šaltinis? Dievas Cave’o romane slypi visur – pagrindinis jo herojus Jukridas gimė religinių fanatikų miestelyje, bėgdamas nuo jų jis suvokia esąs Dievo išrinktasis.

Nickas klausia mūsų – kas baisiau: šventeivų bendrija ar visam pasauliui keršijantis psichopatas (Jukridas)? Ar asilė gali pamatyti angelą? Žymusis kompozitorius-rašytojas provokuoja: ar tikitės teisingumo šiame keistame pasaulyje? Atsakymus (gal) rasite N. Cave’o dainų tekstuose. Kad ir šiame: „Įleiskite meilę, įleiskite ją į save“.

Beje, pasirodžius romanui, Nickas persikraustė į Braziliją. Jis pasižymėjo ir kaip aktorius, vaidino Wimo Wenderso filmuose, jo dainos girdimos net „Šreko“ pirmoje ir antroje dalyse.

Komentarai