Pradžia / Knygos
 

Naikinama istorija: KARIAUJANTI EUROPA: 1939–1945. SUNKI PERGALĖ

Norman Davies, KARIAUJANTI EUROPA: 1939–1945. SUNKI PERGALĖ, Vilnius, Vaga, vertimas - Leonas Tamošiūnas, 2009

Mindaugas Peleckis
2010 m. Sausio 23 d., 19:21
Skaityta: 1100 k.
Naikinama istorija: KARIAUJANTI EUROPA: 1939–1945. SUNKI PERGALĖ

Pasidžiaugsiu, kad dar vieną britų istoriko Normano Davieso (Ivoras Normanas Richardas Daviesas, g. 1939) knygą išvydau lietuviškai. Beprotiškai storos „Europa. Istorija“ ir „Dievo žaislas. Lenkijos istorija“ ypač tiko tuščioms knygų lentynoms užpildyti, o kiek mažesnė „Kariaujanti Europa“ (beveik 700 puslapių) gula greta jų. Geras N. Daviesas istorikas ar ne, paliksiu spręsti profesionalams. Gerų įvertinimų ten ir čia jam netrūksta, kaip ir kritikos dėl pernelyg supopsintos, taigi iš dalies naikinamos, istorijos. Kol kas lietuviškai neturime jo „The Isles“ (1999; Britanijos ir Airijos salų istorija).

Labiausiai N. Daviesas turbūt myli Lenkiją ir lenkę žmoną Mariją Zielinską. Tačiau 1939–1945 m. įvykius analizuojančioje knygoje rasime ne tik karą Lenkijoje, bet ir plačią, daugiau kaip 70 milijonų gyvybių nusinešusio, Antrojo pasaulinio karo apžvalgą.

Knygos pristatyme ketvirtajame knygos viršelyje sakoma, kad ši knyga „leidžia pažvelgti į tikrą, neideologizuotą karo veidą“. Abejočiau. Kažin, ar yra neideologizuotos istorijos. Čia turime kitokią ideologiją nei sovietinė, ir tiek.

Gaila, kad knygos redaktorius nesusikalbėjo su jos vertėju (o gal kaltas dar kas nors?), todėl jos tekstas – itin klampus, daugelis frazių – pažodinis angliškas vertimas. Kas yra „siauri vietiniai požiūriai“? (p. 34)

Kodėl N. Daviesas teigiamai vertina Armiją krajovą (p. 159 ir kitur), o knygos redaktorius pastaboje nė žodžiu neužsimena apie jos „nuopelnus“ Lietuvai?

Dar vienas mitas: „Be jokios abejonės, delikačiausia komunistinio judėjimo problema yra tai, kad tarp jo rėmėjų buvo neproporcingai daug žydų“ (p. 466).

N. Daviesas pripažįsta, kad Antrasis pasaulinis karas truko šešerius metus, „tačiau nepakako net šešiasdešimties metų surinkti, atsijoti, įtraukti į katalogus ir padaryti prieinamus visiems kalnus popierių, vaizdinės medžiagos ir kitokių karo paliktų dalykų“ (p. 57). Įdomu, ką apie Antrąjį pasaulinį žinosime dar po 60 metų?

Komentarai